خانه > نمونه ها > کمد دیواری > ۲۰نمونه کمد دیواری ریلی با آنالیز کامل
کمد دیواری ریلی

۲۰نمونه کمد دیواری ریلی با آنالیز کامل

معرفی کمد دیواری ریلی و نحوه ساخت آن:

امروزه به دلیل کوچک بودن اتاقها، بیشتر از کمد دیواری ریلی به جای کمدهای دیواری قدیمی که بصورت چارچوبی ساخته می شدند،استفاده میشود. دلیل استفاده از کمددیواری ریلی در بیشتر خانه ها، دربهای کمد دیواری میباشد که در حالت ریلی دربها به فضای بیرون(اتاق) باز نمیشوند و توسط ریلهایی که در کف و سقف کمد نصب میشوند، به سمت چپ و راست حرکت میکنند.

معمولا این کمد ها بصورت کمد دیواری باکسی ساخته میشوند تا موضوع دقت که در کمدهای دیواری ریلی از مهمترین فاکتورها میباشد، به خوبی و دقیق رعایت شود.

کمد دیواری ریلی
نمونه ای از کمدیواری ریلی

مزایای کمد دیواری ریلی چیست؟

برخی از مزایای آن عبارتنداز:

  • ریلی بودن دربها که باعث میشوند فضایی توسط دربها از اتاق اشغال نشوند.
  • بهترین گزینه برای برای اتاقهای کوچک میباشد
  • زیبایی ظاهری کمد دیواری ریلی

معایب کمد دیواری ریلی؟

مهمترین دلیل و اصلی ترین مسئله که بعنوان مشکل در کمدهای دیواری ریلی مطرح میشود، این است که شما همزمان نمیتوانید از کل فضای کمد استفاده کنید و همیشه باید از یک طرف کمد دیواری استفاده کنید. این موضوع را با طرح مثالی برای شما بطور کامل توضیح میدهیم.

کمد دیواری ریلی
کمددیواری ریلی با دو لنگه درب

آنالیز چند مدل کمد دیواری ریلی با توضیحات نکات مهم و کلیدی

فرض کنید شما یک کمد ریلی با عرض ۱۴۰سانتی متر ساخته اید.در این صورت شما باید از دو درب که عرض هرکدام ۷۰ سانتی متر است استفاده کنید.بنابرای اگر بخواهید یک وسیله بزرگ مثل رخت خواب را در آن جایگذاری کنید،با مشکل روبرو خواهید بود.این مشکل این است که شما فقط از طریق یک درب میتوانید رخت خوابها را در کمد جادهید و  بطور همزمان نمیتوانید دو درب را مثل حالت لولایی بودن دربها باز کنید.

کمد دیواری ریلی
نمونه ای کمد دیواری ریلی با دو لنگه درب

با توجه به نکته ذکر شده، این را هم درنظر بگیرید که اگر عرض فضای مورد نظر شما برای ساخت کمد دیواری ریلی، حداقل ۱۸۰ سانتی متر باشد، مشکلی برای جاسازی وسیله های بزرگ وجود نخواهد داشت و براختی میتوان ازتمامی فضای کمد استفاده کرد.طرح زیر یک کمددیواری ریلی باعرض حدودی ۱۸۰سانتی متر است که با توجه به فضای شما قابل تغییر در رنگ بندی و طرح میباشد.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی باعرض استاندارد

بسیاری از افراد تمایل دارند به دلیل کوچک بودن فضای اتاق از کمد دیواری ریلی استفاده کنند حتی با عرض کم. توصیه ما این است که شما باید قبل از همه چیز نوع استفاده از کمد را تعیین کنید. اینکه مثلا میخواهید برای کشو و لباس استفاده شود یا مثلا برای رخت خواب.معمولا در مواردی که هدف مشتری استفاده از کمد ریلی برای لباس باشد، مشکل خاصی برای کمدهای با عرض کم نیز ایجاد نخواهد شد و با خیال راحت میتوانید به ساخت کمد دیواری ریلی تان فکرکنید.

کمد دیواری ریلی
نمونه از کمد دیواری ریلی با عرض کم

توجه داشته باشید که تعداد بدنه های کمد، باید به تعداد دربها و هم اندازه هم باشد. با یک مثال کاملا این موضوع مهم را بررسی میکنیم.فرض کنید شما یک فضا با عرض ۱۸۰ سانتی متر رادارید و میخواهید دراین فضا از یک کمد دیواری ریلی استفاده کنید.مثلا میخواهید در یک سمت کمد از چند کشو و رگال لباس روی آن، و در قسمت دیگر هم مثلا از طبقه بندی ساده استفاده کنید.

برای اینکار شما باید به استفاده از یک سمت کمد که توضیح داده شد، دقت کنید.یعنی برای کشوها و رگال روی آن ۹۰ سانتی متر و برای قسمت طبقه بندی شده ۹۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

کمد دیواری ریلی
نمونه ای از کمد لباس ریلی

این مسئله از مهمترین و متداولترین اشتباهات خانواده ها در زمانی است که در ذهن خود با افراد خانواده طرحی را با توجه به نیازشان در نظر میگیرند، ولی وقتی با ما برای اجرای طرحشان تماس گرفته و اقدام میکنند، با حضور طراح ما در محل، معدلاتی را که ساخته اند ناکارامد می بینند.لذا حتما موضوع ذکر شده را حتما برای رسیدن به طرح دلخواهتان در نظر بگیرید.

کمد دیواری ریلی
طرحی از کمد دیواری ریلی با شلف قدی

اگرفضای ما بیشتر و چیزی در حدود مثلا ۲۷۰ سانتی متر باشد نیز شما باید همان قاعده را در نظر بگیرید. در این حالت ما سه درب ۹۰سانتی متری خواهیم داشت و به طبع باید فضای داخلی کمد را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم.در تصویر زیر یک کمد دیواری با عرض حدودی ۲۷۰ سانتی متر را مشاهده میکنید.

کمد دیواری ریلی
طرح داخل کمد دیواری ریلی

شما میتوانید بعد از اینکه فضا را به ۳ قسمت اصلی مساوی تقسیم کردید، هر کدام از قسسمتهای اصلی را نیز به دلخواه و با توجه به نیازتان قفسه بندی کنید. نمونه زیر طرح داخلی یک کمد دیواری با عرض حدودی ۲۷۰ سانتی متررا نمایش میدهد.

کمد دیواری ریلی
استفاده بهینه از فضای داخل کمد دیواری ریلی

نکته مهم در مورد ارتفاع درب ریلی:

اگرکمد دیواری را دوقسمت در نظر بگیریم: قسمت بالایی (فضای انباری) و قسمت اصلی

در مورد ارتفاع کمد دیواری ریلی در قسمت اصلی بهتر است که ارتفاع دربها از ۲۲۰سانتی متر بیشتر نباشد. مثلا اگر ارتفاع سقف محل محل مورد نظر ۲۶۵ سانتی متر است، بهتر است ۲۱۰ سانتی متر از ارتفاع را برای قسمت اصلی کمد دیواری و ۵۵ سانتی متر بالا را برای قسمت انباری استفاده کنید.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با سه لنگه درب

 این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که هر چه ارتفاع دربهای کمد دیواری ریلی ما بیشتر شود، دربها هنگام باز و بسته شدن لرزش و به اصطلاح بازی بیشتری خواهند داشت و اگر در ارتفاع های بالایی مثلا ۲۴۰ سانتی متر ساخته شود، این بازی ممکن است به قدری زیاد باشد که دربها از ریل خارج شوند. لذا توصیه ما به شما استفاده از ارتفاع معقول میباشد.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با دولنگه درب

استفاده از آینه قدی در روی دربهای کمد ها نیز از محبوبیت بسیاری بین مشتریان برخوردار است وممکن است که نیز هر خانه و یا اتاقی باشدف لذا یکی دیگر از مزایای کمد دیواری ریلی استفاده از آینه قدی روی دربها میباشد.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با آینه قدی روی درب

اگر شما یک تخت خواب در اتاقتان دارید و اتاق شما نیزفضای کوچکی دارد یا مثلا نمیخواهید با استفاده از دربهای لولایی اتاقتان را کوچک کنید، نمونه ای از برطرف کردن این مشکل با ریلی کردن دربها را با شما درمیان گذاشته اید.همانطور که مشخص است هیچ محدودیت و مزاحمتی برای استفاده از تخت خواب و کمد دیواری وجود نخواهد داشت.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با اینه قدی

درمورد استفاده از کمد دیواری ریلی در فضای سالن خانه نیز محدودیتی وجود نخواهد داشت و اگر شما از رنگها و جنس های مرغوب ام دی اف استفاده کنید، علاوه بر رفع نیاز و کاربردی بودن، جلوه خاصی به خانه شما خواهد داد. نمونه ای از این حالت را در تصویر زیر مشاهده میکنید.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی در سالت خانه

در برخی موارد نیز در کمد دیواری های ریلی ، بجای قدی بودن دربهای ریلی از حالتی استفاده میکنند که فضاهایی مثل کشوی لباس در داخل کمد مخفی نیست. دلیل آن میتواند سلیقه مختلف افراد باشد. دلیل دیگر این است که در حالتی که دربها قدی هستند، شما اگر بخواهید مثلا از کشوی داخل کمد لباسی بردارید، باید درب ریلی را باز کرده و بعد کشو را باز کنید.

ولی در این حالت کشوها به دربهای ریلی وابسته نیستند و جداگانه هرکدام را میتوانیم با توجه به نیازمان باز و بسته کنیم. قبلا ذکر شد که هر چقدر ارتفاع دربهای ریلی کوتاهتر باشند، استحکام و عمر بیشتری خواهند داشت.به طبع عمر مفید این نوع از کمدها بیشتر است اما ممکن است از نظر ظاهری مناسب با سلیقه افراد مختلف باشد و یا نباشد.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با سه قسمت مجزا

در مواردی که فضای شما حداقل چیزی درحدود۳۵۰سانتی متر باشد، میتوانید ترکیبی از این دوحالت را داشته باشید که نمونه ای از این حالت را برای شما به نمایش گذاشته ایم.سمت راست و و وسط طرح برای لباسها و سمت چپ برای رخت خواب میتواند مناسب باشد.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی برای فضاهای بزرگ

نمونه دیگر از ترکیب درب ریلی با کشو و میز را در تصویر زیر ببینید.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی

تمامی رنگها و طرحهای ارائه شده در این مطلب از مطالب سایت گروه نوینmdf قابل تغییرو اجرا میباشند و در صورت تمایل میتوانید آنها را سفارش دهید.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی با درب سه لنگه

استفاده از رنگهای خاص را نیز میتوانید با توجه به سلیقه تان در دستور قرار دهید که نمونه ای از رنگ سبزرا که تقریبا بین رنگ بندی های ام دی اف بین مشتریان کم مصرف است را ملاحطه میکنید.

کمد دیواری ریلی
کمد دیواری ریلی سبز

جهت استعلام قیمت و طرح سوالات با ما در تماس باشید.

همچنین ببینید

مدل جدید کمد دیواری

کمد دیواری ام دی اف نمونه کار ۱۲ (۸۰-۷۳)

نمونه کار جدید از کمد دیواری ام دی اف . تصاویر زیر از کارهای اجرا …

۴ دیدگاه

  1. نمونه هاتون بسیار جالب هستن و با توضیحات کاملی که ارائه دادین خیلی اطلاعات مناسبی در اختیار ما قرار گرفت، انشالله برای سفارش باهاتون تماس میگیریم

  2. واقعا عالی بود…مطالبتون فوق العاده است و کامل ارایه شده…من از تمامی سفارشاتم که شما انجام دادید راضی بودم…موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بخش فروشگاه در حال حاضر در مرحله آزمایشی می باشد. لطفاً برای ثبت سفارش تماس بگیرید. رد کردن